IAUZ18N10S5L420ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUZ18N10S5L420ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUZ18N10S5L420ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUZ18N10S5L420ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUZ18N10S5L420ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 18A TSDSON-8-32
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 18A (Tc) 30W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-32
EDA/CAD Models
IAUZ18N10S5L420ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
470 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8-32
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
42mOhm @ 9A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 8µA