TCJX476M016R0070E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 567
Datasheet
In Stock: 1 550
KEMET
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
TCJX476M016R0070E
DigiKey Part Number
TCJX476M016R0070E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJX476M016R0070E
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz