TBJE156K050LBSB0024 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
KEMET
15 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric)
TBJE156K050LBSB0024
DigiKey Part Number
478-5447-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBJE156K050LBSB0024
Description
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.168" (4.26mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
E
Tolerance
±10%
Ratings
COTS
Voltage - Rated
50 V