TAJT106M006SNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Vishay Sprague
KEMET
KEMET
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 4Ohm
TAJT106M006SNJ
DigiKey Part Number
TAJT106M006SNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJT106M006SNJ
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJT106M006SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V