TAJT106K006HNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 26 955
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
KEMET
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 4Ohm
TAJT106K006HNJ
DigiKey Part Number
TAJT106K006HNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJT106K006HNJ
Description
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJT106K006HNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V