TAJD158M002RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
1500 µF Molded Tantalum Capacitors 2.5 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm
TAJD158M002RNJ
DigiKey Part Number
TAJD158M002RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJD158M002RNJ
Description
CAP TANT 1500UF 20% 2.5V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJD158M002RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V