TAJC476M006SNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 8 639
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 446
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Similar
Similar
Direct
Vishay Sprague
KEMET
Vishay Sprague
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 1.6Ohm
TAJC476M006SNJ
DigiKey Part Number
TAJC476M006SNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJC476M006SNJ
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJC476M006SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V