THJC476K006RJN
DigiKey Part Number
THJC476K006RJN-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THJC476K006RJN
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 1.6Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100kHz