ST2012SB32768H5HPWAA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 821
Datasheet
Parametric Equivalent
Shenzhen SCTF Electronics
In Stock: 66 000
Datasheet
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 80 kOhms 2-SMD, No Lead
ST2012SB32768H5HPWAA
DigiKey Part Number
478-ST2012SB32768H5HPWAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST2012SB32768H5HPWAA
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ST2012SB32768H5HPWAA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (2x1.2)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Load Capacitance
12.5pF