SR591C223KAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 453
TDK
In Stock: 896
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
Murata Electronics
0.022 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR591C223KAA
DigiKey Part Number
SR591C223KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR591C223KAA
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)