SR401C105KAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 10 324
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 90
Datasheet
In Stock: 0
TDK
In Stock: 659
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
Similar
KEMET
Similar
In Stock: 588
In Stock: 229
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR401C105KAA
DigiKey Part Number
478-SR401C105KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR401C105KAA
Description
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)