FK16X7R2A105KN020
DigiKey Part Number
445-8361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK16X7R2A105KN020
Description
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FK16X7R2A105KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)