SR211A471JAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2 152
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 360
Murata Electronics
In Stock: 458
Upgrade
In Stock: 94
Upgrade
TDK
In Stock: 722
470 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR211A471JAA
DigiKey Part Number
478-7722-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211A471JAA
Description
CAP CER 470PF 100V C0G/NP0 RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)