SR155C103KAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 980
In Stock: 35
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR155C103KAA
DigiKey Part Number
478-12587-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR155C103KAA
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR155C103KAA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)