SQCB7M470JATWE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 1 338
Datasheet
47 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric)
SQCB7M470JATWE
DigiKey Part Number
SQCB7M470JATWE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQCB7M470JATWE
Description
CAP CER 47PF 500V 1111
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SQCB7M470JATWE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Packaging
Tray
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)