SA405C474KAC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA405C474KAC
DigiKey Part Number
SA405C474KAC-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA405C474KAC
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA405C474KAC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Tolerance
±10%