SA405C474KAA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA405C474KAA
DigiKey Part Number
SA405C474KAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA405C474KAA
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA405C474KAA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Tolerance
±10%