REH1016220M200K
DigiKey Part Number
478-REH1016220M200KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-REH1016220M200KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REH1016220M200K
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
18 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
120 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C