REH1014220M200K
DigiKey Part Number
478-REH1014220M200KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-REH1014220M200KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REH1014220M200K
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
17.25 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
115 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C