REA05112R2M050B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1 688
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 23 695
Datasheet
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
REA05112R2M050B
DigiKey Part Number
478-REA05112R2M050B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REA05112R2M050B
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
23 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
36.8 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C