KGM15CR50J476MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 54 203
Datasheet
Parametric Equivalent
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
In Stock: 2 885
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
47 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
KGM15CR50J476MM
DigiKey Part Number
478-KGM15CR50J476MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM15CR50J476MM
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)