KGM15AR72A103JM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 17
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 5 609
Datasheet
In Stock: 4 282
Direct
KEMET
Direct
YAGEO
In Stock: 422
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
Upgrade
10000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
KGM15AR72A103JM
DigiKey Part Number
478-KGM15AR72A103JMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM15AR72A103JM
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM15AR72A103JM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)