KAF15AR72A102KT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1 429
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 41 150
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
Direct
KEMET
TDK
TDK
Murata Electronics
Upgrade
In Stock: 699
Murata Electronics
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
KAF15AR72A102KT
DigiKey Part Number
478-KAF15AR72A102KTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KAF15AR72A102KTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KAF15AR72A102KTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAF15AR72A102KT
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
KAF15AR72A102KT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)