KAS15AR72A102KM is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 41 150
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
AVX Automotive Components
KAS15AR72A102KM
DigiKey Part Number
478-KAS15AR72A102KMTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KAS15AR72A102KMCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KAS15AR72A102KMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAS15AR72A102KM
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)