GG040203100N2P
DigiKey Part Number
478-GG040203100N2PTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-GG040203100N2PCT-ND - Cut Tape (CT)
478-GG040203100N2PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GG040203100N2P
Description
TVS DIODE 3.3VWM 10VC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
80W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Ethernet, HDMI, Telecom, USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
10pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
4V (Typ)
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10V