F910J337KNC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2 659
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1 075
Datasheet
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KEMET
KEMET
In Stock: 805
In Stock: 890
330 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
F910J337KNC
DigiKey Part Number
F910J337KNCAVX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F910J337KNC
Description
CAP TANT 330UF 10% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F910J337KNC Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
N
Voltage - Rated
6.3 V