CM21X5R475M10AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 4 446
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4.7 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
CM21X5R475M10AT
DigiKey Part Number
478-CM21X5R475M10ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-CM21X5R475M10ATCT-ND - Cut Tape (CT)
478-CM21X5R475M10ATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM21X5R475M10AT
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CM21X5R475M10AT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)