GRT21BR61A475ME13L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 1 299
Datasheet
4.7 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
GRT21BR61A475ME13L
DigiKey Part Number
490-12378-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT21BR61A475ME13L
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRT21BR61A475ME13L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)