CDR31BX102BKUS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 12 303
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Vishay Vitramon
KEMET
In Stock: 546
KEMET
In Stock: 253
Vishay Vitramon
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor BX 0805 (2012 Metric)
Ceramic 0805
CDR31BX102BKUS
DigiKey Part Number
1010-1030-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR31BX102BKUS
Description
CAP CER 1000PF 100V BX 0805
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CDR31BX102BKUS Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Failure Rate
S (0.001%)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)