AU031C103KA72A is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 30 873
KYOCERA AVX
In Stock: 66 437
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KEMET
TDK
In Stock: 757
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
KEMET
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
AU031C103KA72A
DigiKey Part Number
AU031C103KA72A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU031C103KA72A
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
AU031C103KA72A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)