AR201C104K4R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 1 507
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 335
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 16
Direct
Murata Electronics
In Stock: 1 631
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
AR201C104K4R
DigiKey Part Number
478-5090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR201C104K4R
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AR201C104K4R Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C