1812AC222KAT1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 94
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 980
In Stock: 0
Direct
YAGEO
In Stock: 530
TDK
Similar
KEMET
Similar
TDK
2200 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Ceramic 1812
1812AC222KAT1A
DigiKey Part Number
1812AC222KAT1A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812AC222KAT1A
Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1812AC222KAT1A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)