08055A1R0CA12A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 881
Datasheet
In Stock: 2 279
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
KEMET
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
08055A1R0CA12A
DigiKey Part Number
08055A1R0CA12A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055A1R0CA12A
Description
CAP CER 1PF 50V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08055A1R0CA12A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)