KGM21BCG1H1R0CT
DigiKey Part Number
478-KGM21BCG1H1R0CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21BCG1H1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21BCG1H1R0CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21BCG1H1R0CT
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0805
Detailed Description
1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
KGM21BCG1H1R0CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)