0603YC104KA76A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 491 964
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Direct
KEMET
KEMET
YAGEO
YAGEO
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603YC104KA76A
DigiKey Part Number
0603YC104KA76A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603YC104KA76A
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603YC104KA76A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)