AU035C104KA76A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 409 905
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2 854 812
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KEMET
KEMET
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Johanson Dielectrics Inc.
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
AU035C104KA76A
DigiKey Part Number
AU035C104KA76A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU035C104KA76A
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
AU035C104KA76A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Gold Flash Termination
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)