06031C102KA12A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 32 502
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 20 810
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
06031C102KA12A
DigiKey Part Number
06031C102KA12A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06031C102KA12A
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
06031C102KA12A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)