04025J1R4ZBSTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Image for 04025J1R4ZBSTR is not available
04025J1R4ZBSTR
DigiKey Part Number
478-04025J1R4ZBSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04025J1R4ZBSTR
Description
CAP THIN FILM 1.4PF 50V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4 pF Thin Film Capacitor 50 V 0402 (1005 Metric)
Category
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
1.4 pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
±0.01pF
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)