04023C103KAQ2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 8 322
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 31 654
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Murata Electronics
Johanson Dielectrics Inc.
Taiyo Yuden
Knowles Novacap
Knowles Novacap
KEMET
KEMET
10000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
04023C103KAQ2A
DigiKey Part Number
04023C103KAQ2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04023C103KAQ2A
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
04023C103KAQ2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)