C0402C103J3RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 263 877
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 5 430
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
YAGEO
10000 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C0402C103J3RALTU
DigiKey Part Number
399-C0402C103J3RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C103J3RALTU
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C103J3RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)