K86X-CD-62S-BR
DigiKey Part Number
2092-K86X-CD-62S-BR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K86X-CD-62S-BR
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62P VERT SLDR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
K86X-CD-62S-BR Models
Current Rating (Amps)
1.5A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
30VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C