AGQ200A24Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 11 812
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
AGQ200A24Z
DigiKey Part Number
255-3358-2-ND - Tape & Reel (TR)
255-3358-1-ND - Cut Tape (CT)
255-3358-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGQ200A24Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
EDA/CAD Models
AGQ200A24Z Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
37.5VA, 60W
Coil Resistance
2.5 kOhms
Coil Current
9.6 mA