RK73H1JTTD82R0F
DigiKey Part Number
2019-RK73H1JTTD82R0FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1JTTD82R0FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1JTTD82R0FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1JTTD82R0F
Description
RES 82 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK73H1JTTD82R0F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)