RK73B2ATTE101J
DigiKey Part Number
2019-RK73B2ATTE101JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B2ATTE101JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B2ATTE101JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B2ATTE101J
Description
RESISTOR
Detailed Description
100 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)