1825J2500474MXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 207
KEMET
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
0.47 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
1825J2500474MXT
DigiKey Part Number
1825J2500474MXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1825J2500474MXT
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1825
Detailed Description
EDA/CAD Models
1825J2500474MXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)