VP3225K401R275
DigiKey Part Number
399-13808-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13808-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13808-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VP3225K401R275
Description
VARISTOR 430V 400A 2SMD JLEAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VP3225K401R275 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
KEMET
Current - Surge
400 A
Series
Energy
13J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
75 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Varistor Voltage (Typ)
430 V