MOVS2825V275
DigiKey Part Number
283-MOVS2825V275TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS2825V275CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MOVS2825V275DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS2825V275
Description
VARISTOR 430V 400A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
430 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOVS2825V275 Models
Category
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Varistor Voltage (Max)
473 V
Series
Current - Surge
400 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
275 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
370 V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Min)
387 V