T521V686M016AHE050 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 16 709
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 950
In Stock: 90
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KYOCERA AVX
In Stock: 20
KYOCERA AVX
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
T521V686M016AHE050
DigiKey Part Number
399-T521V686M016AHE050TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521V686M016AHE050
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Detailed Description
EDA/CAD Models
T521V686M016AHE050 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V