T521D476M016ATE0707280 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Polytech
Vishay Polytech
In Stock: 475
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 892
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
T521D476M016ATE0707280
DigiKey Part Number
399-T521D476M016ATE0707280TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521D476M016ATE0707280
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Detailed Description
EDA/CAD Models
T521D476M016ATE0707280 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
16 V