TCJY476M020S0070 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 7 404
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 892
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
TCJY476M020S0070
DigiKey Part Number
478-TCJY476M020S0070TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJY476M020S0070
Description
CAP TANT POLY 47UF 20V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz